En İyi Virüs Düşmanlarından – Kekik Yağı

İçinde bulunduğumuz pandemi salgını sebebiyle vücudu zinde,  güçlü tutmak ve virüslere karşı daha çok direnç sağlayabilmek için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Bu salgın döneminde en önemli etmen kişisel hijyen, el hijyeni ve güçlü bir bağışıklık olduğunu hepimiz biliyoruz artık. Bunun yanı sıra bu dönemde en önemli noktalardan biri de tabiî ki hastalığa sebep olan virüsleri ortadan kaldırmaktır. İşte bu önemli noktada karşımıza KEKİK YAĞI çıkıyor.

Kekik yağının bakteri ve parazitleri öldürmedeki benzersiz güçleri biliniyor, ancak kekik yağının virüsler için de güçlü bir katili olduğu bilinmiyor… Kekik, eski Yunan döneminde çok etkili bir şifalı bitki olarak kullanılmıştır. Yunan döneminde kekik yağının, yaralar, böcek ısırıkları, yılan ısırıkları, sindirim ve solunum yolu enfeksiyonları için kullanıldığı bilinmektedir. Aynı dönemde kekik yağının nihai doğal antibiyotik, antiviral ve antifungal olarak da kullanıldığı kaynaklarda yazmaktadır.

Kekik yağının, bir amip enfeksiyonu olan Giardia dahil olmak üzere bakterileri, virüsleri, mantar enfeksiyonlarını ve parazitleri öldürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kekik yağı aslında antibiyotiğe dirençli patojenlere karşı etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kekik yağı ayrıca gıda zehirlenmesi,  kandida enfeksiyonları, saçkıran, egzama, sinüs enfeksiyonları, tırnak mantarı, akne, cilt enfeksiyonları, böcek ısırıkları, siğiller, alerjiler ve daha fazlasına karşı inanılmaz derecede etkilidir. Bununla birlikte, kekik yağı çok güçlüdür ve tahriş edici olabilir, bu nedenle cilt üzerinde kullanılırken bir taşıyıcı yağda seyreltilmelidir. Bu yüzden uygun dozda kullanılmaya özen gösterilmelidir ve Kekik yağı kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Peki kekik yağı hangi etken maddesi ile bunu sağlıyor?

Kekik yağındaki aktif bileşenler arasında antiseptik, anti-mantar, anti-viral ve antioksidan bileşenleri sağlayan fenoller, karvakrol (% 60-80) ve timol (% 5) bulunur. Diğer bileşenler arasında antiseptik, anti-viral, anti-enflamatuar ve anestezik özelliklere katkıda bulunan terpenler, pinen ve terinen bulunur.

Kekik yağının büyük çoğunluğunu oluşturan Karvakrolün ne olduğuna gelirsek; Karvakrol, bugün tüm dünyada bilinen bir bileşendir. Karvakrol pek çok bitkiden elde edilebilir ancak  çoğu bitkide minimum dozlarda karvakrol bulunmaktadır. Karvakrolün en yüksek dozu ise Kekik Bitkisinden elde edilir. Yazımın başında bahsettiğim gibi eski çağlardan günümüze kadar kekik, insanlara şifa vermesi için kullanılan bir bitkidir. Kekiğin içerisindeki karvakrol oranının saflık kalitesi, diğer bitkilerden kat ve kat daha fazladır. Bu da kekik ve kekik yağının pek çok tedavide kullanılma sebebidir.

Karvakrolün, şiddetli gıda zehirlenmesine neden olabilecek tüm organizmalar olan tehlikeli stafilokok, norovirüs, E.coli, listeria, campylobacter ve salmonella’yı öldürmede son derece etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. (Sadece bakteri öldüren) bir antibiyotikten daha iyi olan karvakrol de oldukça etkili bir antiviraldir. Carvacrol ayrıca bir anti-enflamatuar yardımcıdır ve yaralanmalar veya alerjik reaksiyonlar ve böcek ısırıkları nedeniyle kızarıklığı ve şişmeyi sakinleştirmek için kullanılabilir. Araştırmalar, karvakrolün ağızda veya sindirim sisteminde aşırı şişmeleri önlediği, kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğunu ve hatta kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak, kekik yağı ve şaşırtıcı iyileştirme yetenekleri üzerinde 800’den fazla çalışma yapılmıştır. Kekik esansiyel yağı en güçlü, çok yönlü doğal ilaçlardan biridir. Bu dönemde vürisler ile baş etmede kullanacağımız bir ajan olduğunu da araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Bu sebepten bu dönemde ve her zaman elinizin altında tutması gereken bir yağdır. Kekik yağının güçlü ve etkili iyileştirici özelliklerinden yararlanabilirsiniz.