Çörek Otu Yağı Faydalari Saymakla Bitmiyor!

Çörek otu, Güney Avrupa, Orta Doğu ve Güneybatı Asya’da yetişen Nigella sativa bitkisinin tohumlarının ortak adıdır. Aynı zamanda çörek otu, rezene çiçeği, siyah kimyon ve Roma kişniş olarak da bilinir. Çörek otu  ve yağının tarihine bakıldığında  2000 yılı aşkın bir süre ilaç yapmak için kullandığı bilgisine ulaşıyoruz. 

Çörek otu yağı, yüksek tansiyon ve astım dahil olmak üzere en yaygın sağlık sorunlarının bazılarının tedavisinde umut vaat ediyor. Aynı zamanda vücutta aşırı çoğalabilen ve kandidiyaza yol açabilen Candida albicans maya’ya karşı güçlü antifungal aktivite gösterdiği yapılan çalışmalarda görülmüştür. 

Diğer çörek otu yağı sağlık yararlarının örneklerine bakacak olursak;

 • Yüksek Tansiyon Kontrolü: İki ay boyunca çörek otu ekstresi almanın tansiyonu hafif yükselmiş kişilerde yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir.
 • Yüksek Kolesterol Kontrolü: Çörek otu yağı sağlıklı kolesterol seviyelerini korumanıza yardımcı olabilecek sağlıklı yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu yağ asitlerinin örnekleri arasında linoleik asitler ve oleik asit yer alır. Yağların seviyeleri, siyah tohumların nerede yetiştirildiğine bağlı olarak değişebilir. İnsanlar ezilmiş tohumları tüketirken de daha iyi sonuçlar aldıkları yapılan çalışmalarda görülmüştür.
 • Romatoid Artrit Semptomlarında İyileşme: Oral çörek otu yağı almak, inflamatuar romatoid artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu yapılan çalışmalar ile görülmüştür.
 • Astım Semptomlarında Azalma: Çörek otu yağının anti-enflamatuar etkileri astım semptomlarını iyileştirmeye kadar uzayabilir. Hava yollarındaki iltihabı azaltmadaki etkisi de bronşit semptomlarına yardımcı olabilir.
 • Mide rahatsızlığını azaltır: Çörek otu yemek veya çörek otu yağı almak mide ağrısı ve krampları hafifletmekle ilişkilidir. Yağ; gazı, mide şişkinliğini ve ülser vakalarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Çörek otu yağının da antikanser özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Topikal olarak uygulandığında(cilt üzerine) cilt kanserleriyle savaşmaya yardımcı olabildiği görülmüştür. Timokinon olarak bilinen çörek otu yağı bileşeninin, laboratuar farelerinde tümörlerin büyümesini azalttığı görülmüştür. Yağ ayrıca kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan radyasyonun dokuya zarar veren etkilerini azaltmaya da yardımcı olduğu görülmüştür. Ancak bu sonuçlar insanlarda incelenmemiştir. Çörek otu yağı, geleneksel kanser tedavilerinin yerine kullanılmamalıdır.

Çörek Otu Yağı Güzellik Faydaları

Çörek otu yağının problemli cilt koşulları için çeşitli uygulamaları ve faydaları vardır. Yağ, birçok sağlıklı gıda mağazasında ve eczanede bulunur. Güzellik ve cilt için uygulama örnekleri şunları içerir:

 • Akne: Journal of Dermatology & Dermatologic Surgery yapılan bir çalışmaya göre yüzde 10 çörek otu yağı ile hazırlanan bir losyonun uygulanması, iki ay sonra akne görülme sıklığını önemli ölçüde azatlığı görülmüştür. Çalışmaya katılanlar yüzde 67 memnuniyet bildirmiştir.
 • Saç Nemlendirme : Çörek otu yağı, insan saçını yumuşatmak ve parlaklığı artırmak için uygulanabilir.
 • Sedef Hastalığı: Çörek otu yağı uygulamanın sedef hastalığı plaklarının görülme sıklığını azalttığı gösterilmiştir.
 • Yumuşatıcı Cilt: Cildin nemini ve nemini iyileştirmek için yağlara ve nemlendiricilere çörek otu yağı eklenmiştir.
 • Yara İyileşmesi: Yapılan çalışmalarda çörek otu yağı uygulamasının, yara iyileşmesine yardımcı olmak için iltihabı ve bakteri varlığını azalttığı gösterilmiştir. Yeni kolajen liflerinin büyümesinde yardımcı olmasa da, vücudun yeni ve sağlıklı bir cilt oluşturmasına yardımcı olmak için diğer büyüme faktörlerini uyarır. Bu da yara iyileşmesine yardımcı olur.

Unutmayın, çörek otu yağı bir doktorun size verebileceği reçeteli tedavilerin yerini almamalıdır.